Министарка за заштиту животне средине Ирена Вујовић и градоначелник Суботице Стеван Бакић обишли су, данас, почетне радове на санацији и рекултивацији несанитарне депоније „Александровачка бара“ у Суботици. Министарка Вујовић је најпре изразила захвалност градоначелнику Суботице Стевану Бакићу и читавом његовом тиму на вољи и одлучности да се ухвате у коштац с овако великим пројектима и изазовима.
„Предност и олакшавајућа околност у затварању ове депоније која се простире на 32 хектара јесте чињеница да смо у претходним годинама изградили Регионални центар, трансфер станице, што имамо Регионално предузеће коме гравитира шест општина и Суботица и што имамо систем управљања отпадом по савременим, односно европским стандардима. У претходном периоду смо се трудили и ми као Министарство да што већи проценат отпада одлази управо у Регионални центар како би он био рециклиран и како би на тај начин поштовали зелену агенду и принципе циркуларне економије“, истакла је Ирена Вујовић.
„Александровачка бара“ је, напоменула је Ирена Вујовић, депонија на коју се годишње одлагало преко педесет хиљада тона отпада и једна је од можда највећих несанитарних депонија у Србији.
„Овом пројекту посвећена је изузетна пажња како би овај простор након реализације био уређен по свим стандардима. Само прва фаза кошта 387 милиона динара, од тога је учешће града 20 процената, Министарства 80 процената, а рок за извођење радова је шест месеци. Надам се да ћемо тај рок испоштовати због временских прилика у зимском периоду али свакако одмах након тога ће Министарство одвојити средства за другу фазу како би наредне године и она могла да буде завршена“, рекла је Ирена Вујовић.
Према њеним речима на проблем депоније „Александровачка бара“ грађани су годинама указивали.
„Свакако да увек ослушкујемо потребе грађана и трудићемо се да овакав систем отпада решимо у многим великим градовима али је неопходно да постоји изграђен регионални центар, трнсфер станице, рецкларна дворишта, компостане, све оно што је неопходно како би се систем успоставио. То није лак посао, нису мала средства, за то је потребно много времена али ми већ сад у овом тренутку имамо неколико регионалних центара на којима радимо и када, до 2027. године, будемо изградили шест регионалних центара преко 50 јединица локалне самоуправе у Србији ће имати овакав систем. Наравно да ћемо паралелно са тим затварати овакве локације, несанитарне депоније“, додала је Ирена Вујовић.
Она је нагласила да је у претходном периоду уз помоћ Министарства набављана опрема за потребе функционисања система одлагања отпада и истакла да је за сваку похвалу за градоначелника и директора ЈКП „Чистоћа и зеленило“ Суботица што и даље набављају опрему како би систем што боље функционисао. Осим тога захвалила се и грађанима Суботице који су учествовали у пројекту „Одвајамо“ у коме се полагала пажња на примарну сепарацију кућног отпада.
Градоначелник Суботице Стеван Бакић се захвалио Министарству за заштиту животне средине нарочито министарки Ирени Вујовић на огромној подршци коју има град Суботица и то не само у овом за град и комплетан регион захтевном пројекту, већ и на многим другим пројектима попут уклањања дивљих депонија, озелењавања и набавке опреме попут оне из 2021. године када је набављено 25 камиона аутосмећара и аутоподизача.
Он је, такође подсетио да је депонија „Александровачка бара“ формирана 1978. године као и да се од тада на њу интензивно одлагао отпад у просечној количини од 51.000 тона годишње.
„Суботичка депонија Александовачка бара смештена је на јужном ободу града Суботице, на 170 метара од стамбених објеката и на 500 метара од комплекса Палићког језера. Сам пројекат се састоји од три фазе, вредност пројекта је 6.451.179,00 еура. Иначе тело депоније се налази тренутно на 32 хектара, а методом која ће бити спроведена кроз реализацију овог пројекта тело депоније треба да буде сведено на 15 хектара и на крају ће ово бити травната површина са минимумон загађења како земљишта тако и околине“, нагласио је Стеван Бакић.
Он је подсетио да је град почетком 2024. године одрадио набавку и путем кредита за додатно опремање ЈКП „Чистоћа и зеленило“ набавио вредну опрему.
„Набављено је пет камиона аутосмећара запремине 22 м3, затим два камиона са АБ рол контејнером 28 м3, једна аутоцистерна запремине 7 кубних метара, две електричне ауточистилице, један камион са платформом од 20 метара, сервисно комби возило, два путарца и два комунална трактора. Поред овог уз помоћ Министарство за заштиту животне средине и Покрајинског секретаријата за урбанизам и заштиту животне средине набављене су плаве и зелене посуде како би комплетан отпад могао да се лакше прикупља и већ сада преусмерава на Регионални центар. Тиме ћемо спречити неодговорно одлагање отпада и унапредити очување и заштиту животне средине како бисмо здраву околину оставили будућим поколењима“, истакао је Стеван Бакић.